« Budżetowy kolektor słoneczny
» Energia z ruchu fal morskich

Remont wewnątrz

Grzyb na ścianie, suficie lub podłodze - skuteczne usuwanie grzyba ze ściany

06.23.08 | 3 Comments

Najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba w naszym domu lub mieszkaniu jest niewystarczająca wentylacja pomieszczeń. Słaba wentylacja w połączeniu z nadmierną wilgocią to najszybszy sposób hodowli grzyba na ścianie lub suficie łazienki, kuchni bądź innego pomieszczenia.
Nie są to jedyne przyczyny - często powodem pojawienia się grzyba jest niewłaściwie wykonana izolacja np. dachu. lub źle wykonana izolacja termiczna ścian (powstają mostki temperaturowe i na zimnych elementach ściany może skraplać się woda).

Jest wiele rodzajów grzybów, ale najczęstszym i “najłatwiejszym do wyhodowania” jest grzyb w postaci czarnego nalotu na zaatakowanej powierzchni.

Oprócz szkodliwego działania na zaatakowany budulec (np. zaatakowane przez grzyba drewno może stracić nawet 70% masy w ciągu roku), grzyb jest przede wszystkim szkodliwy dla człowieka. Może on wywoływać u ludzi takie objawy jak: nudności, zaburzenia układu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, alergie, astmę oraz grzybicę płuc.

Jak zwalczać?

- przede wszystkim zwalczyć przyczynę powstawania grzyba - czyli usprawnić wentylację i obniżyć wilgotność w pomieszczeniu (można np. zastosować pochłaniacz wilgoci),

- następnie usunąć grzyba, mechanicznie lub przy pomocy odpowiednich środków chemicznych, w zależności od stopnia zagrzybienia i rodzaju grzyba. W sprzedaży dostępne są produkty wielu firm mających w ofercie chemię ogólnobudowlaną np.:

  • Izohan GRZYBOSTOP dostępny w opakowaniach 500 ml, 2 l, 5 l
  • Opis: Charakteryzuje się wysoką skutecznością zwalczania grzybów pleśniowych i grzybów niszczących strukturę materiałów budowlanych, takich jak beton, zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Jest łatwy i szybki w stosowaniu, prace odgrzybieniowe można wykonywać samodzielnie, nie jest wymagane użycie żadnego specjalistycznego sprzętu.
  • Zastosowanie: Odgrzybianie materiałów budowlanych, takich jak zaprawy cementowo-wapienne, cementowe i betony, niszczenie grzybów podstawczaków należących do klasy Basidiomycetes oraz pleśni: Aspergillus niger, Aspergillus terreus, Paecilomyces variotii, Penicillium funiculosum, Penicillium ochrochloron, Scopulariopsis brevicaulis, Trichoderma viride.
  • ATLAS MYKOS — Koncentrat Preparatu Grzybobójczego dostępny w opakowaniach 1 kg, 5 kg
  • Opis: Atlas Mykos to koncentrat preparatu grzybobójczego, do czyszczenia i zabezpieczania elementów budowlanych, do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Użyty jako preparat do czyszczenia umożliwia skuteczne i szybkie usunięcie z podłoża zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Posiada również działanie profilaktyczne. Użyty jako zabezpieczenie podłoża mineralnego, wnika w jego strukturę, zapewniając długotrwały efekt działania i nie powodując przy tym powstawania plam na pokrytej nim powierzchni (po wyschnięciu jest przezroczysty).
  • Zastosowanie: Atlas Mykos jest wysokiej jakości koncentratem preparatu grzybobójczego, przeznaczonym do usuwania z powierzchni elementów budowlanych nalotów pochodzenia organicznego (grzyby, pleśnie, porosty, glony i mchy). Może być także stosowany do zabezpieczania przed degradującym działaniem mikroorganizmów świeżo wykonanych powierzchni mineralnych oraz starych, uprzednio oczyszczonych. Atlas Mykos jest szczególnie polecany do użycia na zewnętrznych i wewnętrznych elementach budowlanych, narażonych na intensywne działanie wilgoci, np. elewacje budynków (w tym także elewacje wykonane w systemach dociepleń), ściany i podłogi w pralniach, piwnicach, łazienkach itp.
  • ŚRODEK GRZYBOBÓJCZY TYTAN dostępny w opakowaniach spryskiwacz 500 ml, kanister 1 l lub 5 l
  • Opis: Skuteczny środek do usuwania grzybów i pleśni, bezbarwny o słabym zapachu. Niezwykle skuteczny nawet na ścianach malowanych farbami, bez konieczności zbijania tynków czy też usuwania farb. Działa zwalczająco i profilaktycznie w stosunku do grzybów domowych, pleśniowych i glonów. Posiada doskonałe właściwości bioochronne i biobójcze.
  • Zastosowanie: Do murów, tynków i drewna oraz powłok farb malarskich — klejowych i emulsyjnych. Zalecany również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. basenach, łazienkach, pralniach i kuchniach. Stosowany może być na zewnątrz i wewnątrz.

W zależności od stopnia zagrzybienia ściany koniecznym może okazać się skuwanie tynku (w przypadku silnego zagrzybienia), lub tylko mechaniczne wyczyszczenie powierzchni i użycie skutecznego środka grzybobójczego.

related

3 Comments

have your say

Add your comment below, or trackback from your own site. Subscribe to these comments.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:

:


« Budżetowy kolektor słoneczny
» Energia z ruchu fal morskich